Reklama
Reklama

Lech Poznań z bardzo dużą stratą finansową. Mocno spadły przychody z biletów

fot. Tomasz Szwajkowski

Sezon 2018/19 nie był udany dla Lecha Poznań, co przełożyło się na wyniki finansowe.

Klub z Bułgarskiej działa w formie spółki akcyjnej, dlatego co roku musi publikować sprawozdanie finansowe. Dokument można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

Sprawozdanie obejmuje okres od 1 lipca 2018 roku do 30 czerwca 2019 roku. W tym czasie Lech na eliminacjach zakończył przygodę z Ligą Europy, już jesienią pożegnał się z Pucharem Polski i zajął 8. miejsce w rozgrywkach ekstraklasy.

Przychody ze sprzedaży wyniosły 48,5 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to prawie 106 mln zł. Największa różnica dotyczy rubryki "pozostałe", gdzie ujęte są m.in. pieniądze z transferów: 51,1 mln zł w sezonie 2017/18 do 7,9 mln zł rok później.

Lech rok do roku znacznie mniej zarobił na biletach: 4,4 mln zł wobec 9,3 mln zł w sezonie 2017/18. To efekt słabej postawy zespoły i idącej za tym niskiej frekwencji. 1,5 mln zł mniej przyniosła sprzedaż reklam, spadły również przychody z praw telewizyjnych.

W sumie przychody z działalności operacyjnej to 55,2 mln zł, a koszty zamknięto w kwocie 74,7 mln zł. Strata netto wyniosła 17,7 mln zł. W poprzednim roku rozliczeniowym klub mógł pochwalić się 17,9 mln zł zysku. Słabszy finansowo sezon pochłonął więc wypracowaną wcześniej nadwyżkę.

- Powyższe wyniki finansowe zostały zasadniczo odnotowane z dwóch powodów. Pierwszy i najważniejszy z nich to fakt, iż po raz pierwszy od roku 2015 roku Klub nie dokonał istotnej finansowo transakcji transferu sprzedażowego. Jest to przede wszystkim pochodna bardzo wysokich przychodów transferowych roku poprzedniego [2017/2018] kiedy to opuściło klub trzech najzdolniejszych piłkarzy młodego pokolenia. Odbudowa potencjału transferowego w takiej sytuacji musi potrwać dłużej aniżeli jeden rok. Wobec tego sytuację tą można uznać za zjawisko o charakterze wyjątkowym i niepowtarzalnym. Druga przyczyna niezadowalających wyników finansowych to wyjątkowo słabe wyniki sportowe osiągnięte wiosną 2019 r. - tłumaczy zarząd spółki w sprawozdaniu.

W tym samym dokumencie poinformowano, że właściciel, Jacek Rutkowski, poprzez jedną ze swoich spółek pożyczył klubowi 7 mln zł. Ponadto w sezonie 2019/20 weszła w życie nowa umowa dotycząca sprzedaży praw telewizyjnych do pokazywania ekstraklasy, co może przynieść nawet kilkanaście milionów złotych rocznie więcej, zależnie od zajętego miejsca w tabeli. Te czynniki pozytywnie wpływają na sytuację spółki.

Ze względu na tymczasowo pogorszenie sytuacji spółki zdecydowano się zawiesić na 12 miesięcy działania o charakterze inwestycyjnym. Po tym okresie planowane jest ich wznowienie, ze szczególnym uwzględnieniem infrastruktury we Wronkach, służącej do szkolenia młodzieży.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
28.18 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro